08 Aralık 2023
  • İstanbul8°C
  • Ankara9°C
  • İzmir12°C
  • Antalya14°C

EBS İSTANBUL 4 NO'LU ŞUBE BAŞKANI DURAN: MÜLAKATIN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ!

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı Bilal Duran, basın mensupları ile buluşarak yeni eğitim-öğretim dönemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

EBS İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı Duran: Mülakatın her türlüsüne karşıyız!

21 Eylül 2023 Perşembe 15:09

 

Eğitim-Bir Sen (EBS) İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı Bilal Duran, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 2023-2024 eğitim dönemi hakkında değerlendirmelerde bulunmak üzere Kartal'da basın mensupları ile bir araya geldi.

"Maç yapılırken kural değiştirilmemesi lazım, maçın başında kuralların belli bir şekilde sabitlenerek doğru şekilde işletilmesi ve bunun zamana düzgün yayılması gerekiyor"

11 Eylül tarihinde başlayan 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Duran, "Yeni dönem, yeni süreçler yeni bir umutla başladı. Umudumuzun artarak devam etmesini öngörüyoruz, öyle umut ediyoruz. Herşeyin daha güzel olacağı bir eğitim-öğretim süreci ile hayatın devam edeceğini düşünüyoruz. Her dönemin başlangıcında belli taleplerimiz oluyor. Her dönem takıldığımız belli yerler oluyor, mesela öğretmen atamaları. İlk öğretmen atamaları veya öğretmen arkadaşlarımızın yer değiştirmeleri. Öğretmen arkadaşlarımızın yer değiştirmeleri ile alakalı süreçler geçmişten bugüne bir sistematiğe oturdu ama dönemsel olarak bazı yaşanan sıkıntılardan dolayı hala bazı oturmayan kısımlar var. Bu durumun daha düzenli bir hale gelmesini bekliyoruz. Bakanlık bir atama yapma kararı alıyor, yapıyor sonra ikinci bir atama kararı daha alıyor ve onu yapıyor dileyen iptal etsin dediğinde bütün çarşı tekrar karışıyor. Sonrasında da doğal olarak yeni yeni gündemler ortaya çıkmış oluyor. Maç yapılırken kural değiştirilmemesi lazım, maçın başında kuralların belli bir şekilde sabitlenerek doğru şekilde işletilmesi ve bunun zamana düzgün yayılması gerekiyor. Okullar açılmadan atamaların tamamının yapılmış, öğretmen arkadaşlarımızın tamamı sınıflarına verilmiş ve bir daha yer değiştirme vesaire süreçleri ile tekrar karşı karşıya kalınmamış bir durum oluşması için bu işin daha düzenli takvime konulması gerekiyor." dedi.

"Artık sözleşmeli kavramının sadece öğretmenlikte de değil diğer tüm kamu kurumlarında ortadan kaldırılmasını istiyoruz"

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı Bilal Duran

Sözleşmeli öğretmen atamaları ile ilgili konuşan Duran, "Geçtiğimiz yıl kanunlaşan sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi ile birlikte sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımız o kanundan önceki süreçte atanmışlarsa tamamı kadroya geçirilmişti. Sonrasında yapılan yeni atamalarda mesela geçtiğimiz 1 Eylül'de göreve başlayan öğretmen arkadaşlarımızın tamamı yine sözleşmeli olarak atandı. Biz artık sözleşmeli kavramının sadece öğretmenlikte de değil diğer tüm kamu kurumlarında ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Sözleşmeli dediğimiz şey; aslında bir anlamda pamuk ipliğine bağlıymış gibi, ufak bir pürüz ve problem yaşandığında sanki arkadaşlarımızın iş güvencesi ortadan kalkacakmış gibi bir ortam oluşuyor. Tüm atamaların kadrolu olması bizim esastan istediğimiz en önemli gündem maddelerinden birisidir." şeklinde konuştu.

"Türkiye'de mülakat dediğimiz zaman akla bambaşka şeyler geliyor"

Son günlerde gündeme gelen öğretmenlerin ilk atamalarında mülakata tabi olması tartışması hakkında konuşan Duran, "Biz kamuya ilk atamalarda kesinlikle mülakatla alakalı bir sürecin olmamasını savunuyoruz. Türkiye'de mülakat dediğimiz zaman akla bambaşka şeyler geliyor; tanıdık, siyaset, bürokrasilerden birileri gibi süreçler. Bakan Bey geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında yapmak istedikleri mülakatın bilinen mülakatların çok dışında, 45-50 dakikalık bir süreç olduğunu bir öğretmenin karşısında 3 tane okul idaresinden öğretmene ders anlatacağı şeklinde bir ifadede bulundu ama doğal olarak kamuoyuna bu durum böyle yansımadı. Biz mülakatın her türlü olanının karşısındayız; genel talebimiz bu yöndedir. Bakanlığın son süreçte yapmaya çalıştığı;öğretmen atamalarında öğretmen yeterliliğinin sadece sınavla değil bunun yanında derste pratikte ne kadar uygundur değildir, anladığımız kadarıyla budur. Daha bizimle detayıda paylaşmadılar, sadece Bakan Bey'in televizyon programındaki taslağı söylüyorum. Eğitim-Bir-Sen'in bugüne kadarki bütün açıklamaları tamamında da mülakatın karşısında olduğumuzda ile alakalı ifade var. Bu anlamda biz kamuda yapılacak ilk atamalarda kesinlikle mülakatın yapılmamasını ifade ediyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.