08 Aralık 2023
  • İstanbul8°C
  • Ankara9°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C

TOGO'LU BAKAN BM TOPLANTISINDA AVRUPALILARIN YÜZÜNE HAYKIRDI: HALKIMIZIN GÖRÜŞLERİNİ KÜÇÜMSEMENİZDEN, HALKIMIZI VE LİDERLERİMİZİ HOR GÖRMENİZDEN BIKTIK

Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey, BM Genel Kurulu'nda Avrupalılara yönelik olarak yaptığı konuşmada, kendilerini küçümseyen batıdan bıktıklarını belirtti.

Togo'lu Bakan BM toplantısında Avrupalıların yüzüne haykırdı: Halkımızın görüşlerini küçümsemenizden, halkımızı ve liderlerimizi hor görmenizden bıktık

23 Eylül 2023 Cumartesi 17:56

Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey, BM Genel Kurulu'nda Avrupalılara yönelik olarak yaptığı konuşmada, kendilerini küçümseyen batıdan bıktıklarını belirterek, "Siz kim oluyorsunuz da bizi bu şekilde hor görüyorsunuz? Siz kim oluyorsunuz da bizi bu şekilde aşağılıyorsunuz?" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulunda, Genel Kurul'a hitap eden Afrika ülkesi Togo Dışişleri, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışı Togolular Bakanı Robert Dussey, toplantıya damga vuran bir konuşma yaptı.

Baştan sorna Avrupa'nın Afrika'ya bakış açısını ve tutumunu eleştiren bir konuşma yapan Dussey, "Siz kim oluyorsunuz da bizi bu şekilde aşağılıyorsunuz?" dedi.

Dossey'in konuşmasından satır başları:

"Afrika ve Küresel Güney halkları kendilerini aşağılanmış ve insanlıktan çıkarılmış hissettikleri için hayal kırıklığına uğramış durumdalar.

Bazen kendilerine 'siz kim oluyorsunuz da bizim insanlığımızı bu şekilde küçümsüyorsunuz' diye soruyorlar.

Siz kim oluyorsunuz da bizi bu şekilde hor görüyorsunuz? Siz kim oluyorsunuz da bizi bu şekilde aşağılıyorsunuz?

Afrika'nın her bireyin onuruna saygı duyan bir ortaklığa ihtiyacı var.

Biz sizin tebaanız değil, ortağınız olmak istiyoruz. Yabancı çıkarlara değil, halkımıza hizmet etmek istiyoruz. Bu yeni dinamik kimseye karşı değildir ve bunu tekrar tekrar söylüyoruz.

Bu yeni bir Afrika'nın, Afrikalı bir Afrika'nın, çok sesli bir Afrika'nın, özgür, egemen, bağımsız ve kendi kendisinin efendisi olmak isteyen bir Afrika'nın ifadesidir.

Kısacası, genç Afrikalılar için her şey açık. Bu sözler açık; paternalizmden bıktık.

Halkımızın görüşlerini küçümsemenizden, halkımızı ve liderlerimizi hor görmenizden bıktık.

Küçümseyiciliğinizden bıktık, kibrinizden bıktık.

Bıktık, bıktık ve bıktık!'' (İLKHA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.