08 Aralık 2023
  • İstanbul8°C
  • Ankara9°C
  • İzmir12°C
  • Antalya14°C

TÜBİTAK DESTEK LİMİTLERİ ARTIRILDI

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı'nca (TEYDEB) yürütülen destek programları üst limitlerinin artırıldı.

TÜBİTAK destek limitleri artırıldı

20 Ağustos 2023 Pazar 22:10

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı destek limiti, 450 bin TL'den 900 bin TL'ye yükseltildi.

KOBİ'lerin TÜBİTAK'ın Ar-Ge desteği süreçlerine girişte kullandıkları 'KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı' proje bütçesi üst limiti, 1 milyon 200 bin TL'den 2 milyon 400 TL'ye çıktı.

'Üniversite-Sanayi İş Birliği Programı' limiti de 1 milyon TL'den 1,5 milyon TL'ye yükseldi.

Program yeni üst limitleri, henüz başvuru veya değerlendirme süreci devam eden projelere için de geçerli olacak.

TÜBİTAK desteklerinden yararlanarak Ar-Ge projesi gerçekleştiren kuruluşların finansmana erişimini önemli ölçüde kolaylaştıran senetle transfer limitinde ise 3 katın üzerinde artış yapıldı. Limit 300 bin TL'den 1 milyon TL'ye çıkarıldı.

Bakan Mehmet Fatih Kacır da yaptığı değerlendirmede, teknoloji tabanlı girişimlerin Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasında, Türkiye Yüzyılı'nı inşa etmede lokomotif görevi göreceğinin, özgün ve yenilikçi ürünlerin üretilmesine liderlik edeceğinin bilincinde olarak destekleri artırdıklarını belirtti.

Girişimcilik ekosisteminin önünü açmaya devam edeceklerini ifade eden Kacır, "Küresel rekabet ortamının yeniden şekillendiği bir dönemden geçiyoruz. Parlak bir fikrin ürettiği katma değer, oluşturduğu istihdam ekonominin itici gücü olabiliyor. Sanayideki insan kaynağını artırmayı ve sanayi kuruluşlarına da destek olmayı sürdüreceğiz. Aynı zamanda AR-GE projesi gerçekleştiren kuruluşların finansmana erişimini de kolaylaştırmaya devam edeceğiz." dedi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da desteklerin artırılmasından duyduğu memnuniyeti söyleyerek, "TÜBİTAK olarak teknoloji tabanlı girişimcilerimizin, KOBİ'lerimizin, sanayicilerimizin ve firmalarımızın yanında olmayı sürdürüyor, Ar-Ge projelerini yenilikçi yaklaşımlarla destekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. (İLKHA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.