08 Aralık 2023
  • İstanbul8°C
  • Ankara9°C
  • İzmir12°C
  • Antalya14°C

VEFATININ 44'ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNDE EBUL ALA EL-MEVDUDİ

Çağdaş İslami düşüncenin önemli isimlerinden biri olan ve yazdığı eserlerle kendisinden sonraki kuşaklara güzel bir miras bırakan Pakistanlı büyük âlim Ebul Ala El-Mevdudi, vefatının 44'üncü seneyi devriyesinde rahmet ve minnetle anılıyor.

Vefatının 44'üncü yıl dönümünde Ebul Ala El-Mevdudi

23 Eylül 2023 Cumartesi 11:38

Daha 15 yaşında hayatını İslam'a adayan, 75 yıllık hayatını İslam dinine hizmetle geçiren Pakistanlı büyük âlim Ebul Ala El-Mevdudi, Müslümanlar için sürekli bir rol model oldu.

Pakistanlı müfessir, ilim, fikir ve mücadele adamı Seyyid Ebu'l Ala Mevdudi, 1941 yılında Hindistan, Pakistan, Keşmir ve Bangladeş'te İslam'ın yayılması için çalışmalar yapan Cemaat-i İslami'yi kurmuştu.

Hükümetin İslâmî olmayan uygulamalarına yönelik eleştirileri sebebiyle Mevdudi, defalarca tutuklandı ve bir defasında idama mahkûm edildi. İslam dünyasından gelen yoğun baskılar karşısında cezası ömür boyu hapse çevrilen Mevdudi, 3 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Mevdudi, fıkıh, ekonomi, siyaset, tarih, siyer, sosyoloji, kültür tarihi ve Kur'an ilimleriyle ilgili önemli eserler yazdı ve bu eserleri bir çok dile çevrilerek bir İslam kültür külliyatını sonraki nesillere miras bıraktı.

Mevdudi, 25 Eylül 1903 yılında Pakistan'ın Haydarabad Dekran Bölgesi'nin Evrengabad kasabasında doğdu. Babası Delhi'nin saygın eşrafından Avukat Seyyid Ahmed Hasan'dır. Annesi Rukiye Begüm'ün ise Orta Asya'dan Hindistan'a göç eden Türk asıllı bir ailenin kızı olduğu söylenir. Hint Yarımadası'nın büyük âlim yetiştiren ailelerinden birine mensup olan Mevdudi'nin babası, çocuğunu İngiliz eğitim ve kültüründen uzak özel bir eğitimle yetiştirdi. Özel öğretmenlerden aldığı derslerle yetişen ve şekillenen Mevdudi, iyi derecede İngilizce, Arapça ve Farsça biliyordu.

"17 yaşında El Camiat Gazetesi'nin yazı işleri müdürü oldu"

Hazreti Hüseyin'in soyundan geldiği için Seyyid Ebû'l-A'lâ olarak anıldı. Babasının vefatı üzerine 1920'de ailenin sorumluluğu omuzlarına yüklenerek çalışma hayatına atıldı ve 17 yaşında iken Hindistan Müslümanlarının büyük ilgi ile takip ettiği El Camiat Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü oldu. Ardından Tercüman'ul Kur'an adıyla bir gazete çıkarmaya başladı. 1920'li yıllarda Hindistan Hilafet Hareketi'ne katılan Mevdudi, yazılarında çoğunlukla Müslümanların içinde bulunduğu kötü durumu ele aldı. O yıllarda meydana gelen Hindu-Müslüman çatışmaları onun fikir hayatında derin izler bıraktı. Mevdudi ilk eseri olan İslam'da Cihad'ı yazdı.

"Cemaat-i İslamiyye'yi kurdu"

1941 yılında Cemaat-i İslamiyye'yi kurdu ve 1976 yılına kadar bu teşkilatın rehberliğini sürdürdü. Bu teşkilatı kurmasının asıl amacı Pakistan için bir İslami hareket oluşturmak ve bütün Hint Müslümanlarını birleştirmekti.

Mevdudi, kendisiyle benzer düşünceleri paylaşan âlim, aydın ve düşünürlerle 25 Ağustos 1941'de Lahor'da Cemaat-i İslamiyye teşkilatını kurdu. Hükümetin politikalarını eleştirmesi ve teşkilatın görüşlerini ülke çapında bir kampanyaya dönüştürmesi sonucunda Mevdudi ve teşkilatın önde gelenleri, 1948'de tutuklandı. 1950'de serbest bırakılan Mevdudi, farklı görüşlerdeki İslami grupları bir araya toplayarak ortaya koyulan İslâm devletinin ilkeleri hususunda anlaşmaya varmalarını sağladı.

"Ölüm cezasına çarptırıldı"

Pencap'ta 1953'te  düzenlenen Kadıyanilik karşıtı gösterilere etkisi olduğu gerekçesiyle askeri mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Halktan ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen baskılar sonucu, 26 aylık hapis hayatından sonra 1955'te Yüksek Mahkemenin kararıyla serbest bırakıldı.

Af taleplerine karşı "Zalimlerden ve münafıklardan af dilemekten Allah'a sığınırım"

İslami Anayasa isteyen mücadele adamı Mevdudi bir kez daha tutuklanarak hapse atılarak idam ile yargılandı. Kendisine affedilmesi talebinde bulunan yargıçlara, "Zalimlerden ve münafıklardan af dilemekten Allah'a sığınırım. Böyle bir zilleti kabul etmektense ölümü tercih ederim. Eğer Allah benim hayatımı kendi yoluna feda etmemi dilemişse, bu ilahi iradeye canı gönülden boyun eğerim. Ama böyle bir iradesi yok ise kimse bana bir zarar veremez" sözlerini gururla haykırarak af talebini reddetti.

"Kur'an'da Dört Terim" başlıklı eseri, İslam dünyasında büyük yankı uyandırdı. Mısırlı müfessir, fikir ve dava adamı Şehid Seyyid Kutub'un Mevdûdi'nin bu kitabını okuduktan sonra "Fizilalil Kur'ân" adlı tefsirini yeniden gözden geçirdiği de belirtiliyor.

Mevdudi, 1972'de sağlık durumunun kötüye gitmesi nedeniyle cemaatin liderliğini Miyan Tufeyl Muhammed'e bıraktı. Tedavi görmek maksadıyla Mayıs 1979'da oğlunun doktor olarak çalıştığı Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Mevdudi, bir dizi ameliyatın ardından 22 Eylül 1979'da vefat etti. Naaşı Pakistan'a götürülerek bir milyondan fazla insanın katıldığı cenaze namazının ardından, Lahor'daki uzun süre ikamet ettiği evinin bahçesine gömüldü. 

Bazı Eserleri

Mevdudi, İslam'ın dünya görüşünü anlattığı 60'tan fazla kitap yazdı. Bazı eserleri şöyle: Tefhim ul-Kur'an, İslam Hukuku ve Anayasası, , İslami Hareketin Ahlaki Esasları, Modern Çağda İslami Meseleler, icab, Hukuk-ül-zevceyn, Faiz, Tenkihat, Hilafetten Monarşiye, İslam'ın anlaşılmasına doğru, İslam Davetçilerine, İşte Davamız İslami Kavramlar, İslam'ın Temelleri, Kur'an'a Göre Dört Terim.

Eserlerinin hemen hemen hepsi; Arapça, İngilizce, Almanca, Farsça, Türkçe, Bengali, Hint, Malaya, Tomli, Endenozya ve daha birçok dille çevrilmiş ve o dillerde konuşan Müslümanlarda derin tesirler bırakmıştır.

Mevdudi'nin derslerle dolu hikmetli sözleri:

İnsanın edindiği putların en önemlisi, kendi nefsidir.

Ey gençler! Size nasihatim gelecek asrı İslam asrı kılmanızdır. Çünkü Batı medeniyeti çöküşün eşiğindedir. Komünizm de Kapitalizm de peyderpey çökecektir. Bu çöküşlerden sonra dünyada bir boşluk meydana gelecektir. Bu boşluğu da İslam'dan başka bir güç dolduramayacaktır.

Gerçek başarı, Allah katında isminizin münafık yerine mü'min, asi yerine müslim ve vefasız yerine vefakâr olarak yazılmasıdır.

Ey gençler! Doğru inkılap Hazreti Peygamber döneminde olmuştur ve gelecekte yine bu yolu izleyenlerin eliyle olacaktır.

İslam'ı tatbik etmek ile adaleti tesis etmek aynı şeydir.

Allah size atalarınızın ne yaptığını değil kendinizin ne yaptığını soracaktır.

Batı'nın İslam ülkeleri üzerinde uyguladığı en büyük cinayet ve zulüm, bizi mecbur tuttukları modern eğitim düzenidir. 

İsminiz kayıtlara Müslüman geçti diye sevinmeyin. Allah'ın kayıtlarında nerede yer aldığınızı düşünün!

Müslüman olmak bütün otoriteleri reddedip sadece Allah'ın otoritesini kabul etmektir.

Müslümanlar, iyi yetişmemiş Müslümanlardan kâfirlerden gördüğü zarar kadar, belki daha fazla zarar görmüştür.  

Sizler ister dövüşün, isterseniz dövüşmeyin, dünyanın kendisi sizinle savaştadır. (İLKHA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.