08 Aralık 2023
  • İstanbul8°C
  • Ankara9°C
  • İzmir12°C
  • Antalya13°C

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: IĞDIR-NAHÇIVAN DOĞAL GAZ PROJESİ AVRUPA ARZ GÜVENLİĞİNE KATKI SAĞLAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Iğdır-Nahçıvan doğal gaz projesi Azerbaycan’la enerji ortaklığımızı geliştireceği gibi Avrupa arz güvenliğine katkı sağlayacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Iğdır-Nahçıvan doğal gaz projesi Avrupa arz güvenliğine katkı sağlayacak

25 Eylül 2023 Pazartesi 16:10

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetlisi olarak çalışma ziyareti kapsamında Nahçıvan’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi'nde resmî törenle karşılandı.

Tören alanına Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le birlikte geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada askerleri selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in, tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke millî marşları çalındı.

Tören sonunda Meclis binasına geçen iki lider, baş başa görüşmelerini gerçekleştirdi.

Erdoğan ile Aliyev daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Hazar geçişli uluslararası doğu batı koridorunun öneminin, bölgede yaşanan savaşlar neticesinde çok daha iyi anlaşıldığını belirten Erdoğan, "Biraz önce temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan doğal gaz projesi Azerbaycan’la enerji ortaklığımızı geliştireceği gibi Avrupa arz güvenliğine katkı sağlayacaktır. Ulaştırma, lojistik, enerji alanlarını geliştirme irademizi ortaya koyduk." dedi.

Erdoğan, bugün açılışını yapacakları askeri bakım onarım fabrikasının da proje savunma sanayii iş birliğine ciddi katkılar sunacağını kaydetti.

Azerbaycan'ın, İkinci Karabağ savaşının ardından geçen 3 yıla yakın süre boyunca dile getirdiği meşru ve haklı endişelerine gerçek karşılığı bulamadığını ifade eden Erdoğan, "Neticede kendi egemen topraklarında anti terör operasyonu gerçekleştirmek durumunda kaldı. Operasyonun kısa süre içerisinde sivillerin haklarına azami hassasiyet gösterilerek başarı ile tamamlanması bizler için iftihar vesilesi olmuştur. Operasyonu sırasında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum." diye konuştu.

Erdoğan, "Bölgede kapsamlı bir normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını, samimi adımlar atmasını bekliyoruz. Her zaman vurguladığım gibi barışın kaybedeni olmaz. Temennimiz muhataplarımızın da aynı samimiyeti göstermesidir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.