30 Mayıs 2024
  • İstanbul19°C
  • Ankara16°C
  • İzmir19°C
  • Antalya20°C

SAĞ-ÇEV BAŞKANI DURSUN: SIHHATİN KIYMETİNİ BİLMEK VE KORUMAK İÇİN ADIMLARIMIZI GÖZDEN GEÇİRELİM

7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla açıklama yapan Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (Sağ-Çev) Başkanı Ömer Faruk Dursun, sıhhatin kıymetini bilmek ve korumak için atılan adımların gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Sağ-Çev Başkanı Dursun: Sıhhatin kıymetini bilmek ve korumak için adımlarımızı gözden geçirelim

06 Nisan 2024 Cumartesi 13:41

Çevrecilik ve sağlık konularının bir bütün olduğunu belirten Dursun, "Yaşadığımız gezegenin ve kendi sağlığımızın birbiriyle ne kadar iç içe olduğunu çoğu zaman göz ardı ediyoruz. Sağlıklı bir çevre, sağlıklı bireyler demektir. Doğaya verdiğimiz zarar, nihayetinde kendi sağlığımıza da zarar vermektedir. Bu sebeple, çevrecilik ve sağlık konuları birbirinden ayrılmaz bir bütündür." dedi.

"Sıhhat fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik halinin tümüdür"

Sıhhatin yalnızca hastalık veya engellilikten uzak olmak olmadığını ifade eden Dursun, "Sıhhat fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik halinin tümüdür. Bu kapsamlı tanım, sağlıklı bir çevrenin bireylerin sıhhati üzerinde ne denli etkili olduğunu gözler önüne sermektedir. Temiz hava, saf su, verimli topraklar ve zengin biyoçeşitlilik, sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezdir." diye konuştu.

"Günlük alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz"

Dünya Sağlık Günü'nde, her bireyin kendi sağlığı ve çevresi için sorumluluk alması gerektiğini vurgulayan Dursun, "Bu sorumluluk, günlük alışkanlıklarımızı gözden geçirmeyi, çevre dostu tercihler yapmayı ve sürdürülebilir bir yaşam biçimini benimsemeyi içerir. Aynı zamanda, sağlık hizmetlerine erişimde eşitlik ve adillik gibi konularda farkındalık yaratmak ve bu yönde adımlar atmak da büyük önem taşır." ifadelerini kullandı.

"Hem sağlıklı bir çevre hem de sağlıklı bireyler için çalışmalıyız"

Sıhhatin kıymetini bilmek, onu korumak ve geliştirmek için gereken adımları atmak gerektiğini belirten Dursun, şöyle devam etti:

"Bu, yalnızca bireysel değil, toplumsal bir çabadır. Sağlık ve Çevrecilik Derneği olarak, hem sağlıklı bir çevre hem de sağlıklı bireyler için çalışmaya devam edeceğiz. Dünya Sağlık Günü, bu önemli konularda hepimizin daha fazla bilinçlenmesi ve harekete geçmesi için bir fırsattır.

Sağlık ve çevre el ele verdiğinde, sürdürülebilir bir gelecek mümkündür. Her birimizin attığı adımlar, bu büyük resmin önemli bir parçasıdır. Bu özel günde, sıhhatin kıymetini bilmek ve korumak için attığımız adımları gözden geçirelim ve geleceğimiz için daha yeşil, daha sağlıklı bir dünya oluşturma yolunda ilerleyelim." (İLKHA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.