14 Temmuz 2024
  • İstanbul33°C
  • Ankara33°C
  • İzmir36°C
  • Antalya33°C

HÜDA PAR KONGRESİ’NDE ‘GAZZE’ VURGUSU

Veysi DEMİR

10 Temmuz 2024 Çarşamba 01:24

“Adil Sistem Hakça Paylaşım” temasıyla pazar günü HÜDA PAR 5’inci Olağan Büyük Kongresi gerçekleştirildi.

Kongrede yapılan konuşmalar, atılan sloganlar ve verilen mesajlarda Gazze’de yaşanan soykırım, sivillere yönelik katliamlar ve Gazze direnişi ana eksen ve tema olarak ön plandaydı.

Yeşil, sarı ve beyaz renklerden oluşan parti bayraklarıyla süslenen salonda Kürtçe ve Türkçe, "Önce İnsan Öncelik Adalet"," Adil Sistem Hakça Paylaşım", "İstikamet Üzerine Emin Adımlarla", Güçlü Aile, Ahlaklı Nesil, Temiz Toplum" ve “Davamız; adalet, kardeşlik ve barıştır” yazılı afişler asılırken, 6-8 Ekim şehitlerinin resimleri ve cumhuriyet döneminin din mazlumları ve İslami uyanışın önemli şahsiyet ve önderleri olan Şeyh Said, Bediüzzaman, Mehmet Akif ve Ali Şükrü Bey'in posterleri asıldı. Bu şahsiyetlere yer verilmesi HÜDA PAR’ın çizgisi açısından önemli bir mesaj oldu.

Kongrede divan kurulunun oluşmasının ardından kutlama mesajları okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kutlama mesajında, Gazze vurgusu yapması önemliydi.

Kongreye siyasi partilerden üst düzey katılım olurken, İslam dünyası ve Kürt coğrafyası ile Pakistan ve İran büyükelçilikleri ve ülkemizin farklı kesimlerden katılım oldu.

Kongrede, parti kuruluşundan itibaren görev alıp da vefat eden kurucular ve yöneticileri anlatan sinevizyon gösteriminde duygulu anlar yaşandı.

Kongreyi açan HÜDA PAR Parti Sözcüsü Yunus Emiroğlu, insanlık tarihi boyunca i’lâ-yi Kelimetullah uğruna can veren bütün şehitleri rahmet ve minnetle yad etti.

Kongrede söz alan HÜDA PAR İstanbul Kadın Kolları Eski Başkanı Münevver Aktaş, Gazze’de yaşanan vahşet, kadın ve ailenin önemine değindiği konuşmasında, “fondaş” faaliyetlerin aile kurumunu yıkıma uğratma amacında olduklarına dikkat çekti.

Daha sonra Batman Milletvekili Serkan Ramanlı Kürtçe yaptığı konuşmasında, Gazze halkını ve direnişini selamladı. İttihat ve muhabbet bağını güçlü tutacaklarını belirten Ramanlı, “İttifakta kuvvet, ittihatta hayat, kardeşlikte saadet, hükumet de selamet vardır. Bizler ittihat ve muhabbet bağını güçlü tutacağız. Çünkü tek çare budur." dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu yaptığı konuşmada Gazze, İslam dünyası, HÜDA PAR misyonu, yeni anayasa, Kürt meselesi, anadilde eğitim, aile kurumu, adalet, gençlik, eğitim sistemi gibi önemli konulara değindi.

Yapıcıoğlu, konuşmasına başlarken Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak ‘hoş geldiniz’ diyerek katılımcılar ve misafirleri selamladı. Yapıcıoğlu, 6-8 Ekim şehitlerini, şehid edilen ve vefat eden partililerin isimlerini tek tek zikrederek andı.

Gazze’de yaşanan vahşet ve soykırıma ayrıntılı olarak değinen Yapıcıoğlu, Gazze’ye ve mazlumlara sahip çıkmaya ve destek olmaya her daim devam edeceklerini kaydetti.

Siyonizmi çağın en büyük terörizmi olarak niteleyen Yapıcıoğlu, “Filistin’de, özelde Gazze’de yaşanan, pek çok bileşeni olan küresel bir terörizmdir. Gazze’deki direniş, insanlığın siyonizme karşı kurtuluş hareketidir" dedi.

Anayasa sorununa değinen Yapıcıoğlu, Türkiye’nin bir “Kemalizm” gerçeği olduğunu ve 12 Eylül’de bir de “Kenanizm” sorunu eklendiğini söyledi.

Merhum Erbakan Hoca’yı anan Yapıcıoğlu, “Merhum Erbakan Hoca, 'Bana ne Amerika’dan' demişti. İlave ediyorum: Bana ne Avrupa’dan, bana ne Rusya’dan, Çin’den. Bize ne mimsiz medeniyetten, yamyamdan, vahşiden, talancı ve soykırımcılardan.” dedi.

Kongrede sık sık Gazze sloganları atıldı. Özellikle “İnsanlık onuru siyonizmi yenecek” sloganı dikkat çekti. Yapıcıoğlu’nun okuduğu şiirde geçen “şehadet parmaklarımızı indiremeyecekler!” kısmı ve merhum Erbakan’dan yaptığı alıntı sırasında salonda coşku doruğa çıktı.

Tek listeyle girilen seçimlerde Yapıcıoğlu yeniden genel başkanlığa seçildi.

Hicri yılbaşının ilk günü yapılan kongrenin HÜDA PAR için yeni bir başlangıç, atılım ve ivme olmasını diliyoruz.

Selam ve dua ile…

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.